Gyvojo Dievo ėjimas į žmones (2016)

Pasibaigus Velykų šventėms, Bažnyčia mus vėl kviečia dėkoti Dievui už neišmatuojamą dovaną, kurią  mums padovanojo Kristus, pakviesdamas mus prie savo stalo ir būdamas su žmonėmis Švenčiausiame Sakramente.

Kristaus Kūno ir Kraujo iškilmė – diena, kai Jėzus Eucharistiniu būdu išeina į žmones.  Šią dieną Lietuvos ir Latvijos pasienyje – Germaniškyje  ir Skaistkalnėje, treji metai vyksta tarptautine tapusi Devintinių šventė. Šio projekto sumanytojas, įkvėpėjas ir pagrindinis įgyvendintojas - Biržų šv. Jono Krikštytojo bažnyčios vikaras bei aptarnaujantis Nemunėlio Radviliškio ir Suosto parapijas kunigas Ernestas Želvys. Kasmet renginys tampa vis gyvesniu, spalvingesniu ir patrauklesniu. Šiemet į Skaistkalnės Švč. M. Marijos Dangun ėmimo bažnyčioje prasidėjusias iškilmes susirinko apie 350 tikinčiųjų iš aplinkinių Latvijos parapijų bei Rygos ir Biržų dekanato. Į Biržų kunigo kvietimą bendradarbiauti švenčiant Devintines mielai atsiliepia Skaistkalnės parapijos klebonas Pauliečių vienuolijos vienuolis tėvas Janis Vylaks OSPPE. Bendromis pastangomis pavyksta pritraukti  vis gausėjantį būrį maldininkų.

Iškilmė prasidėjo Švč. Sakramento adoracija, po jos – šv. Mišios latvių ir lietuvių kalbomis. Latvių kunigo sveikinimas gausiai atvykusiems maldininkams. Abiem kalbomis skaitomi skaitiniai, Evangelija ir sakomas pamokslas. Lietuvių kunigas Ernestas Želvys visus nustebino, pamoksle prabilęs latvių kalba! Apžvelgęs Kristaus Kūno ir Kraujo paslapties prasmę, kvietė žmones į gyvenimą įsileisti Dievą, pamokančiu pasakojimu primindamas gerumo, atlaidumo, tikro žmogiškumo vertybių svarbą. Nenustokime dalintis viskuo, kas žmogų kelia prie Dievo – visomis žemiškomis ir dvasinėmis gėrybėmis! Skaistkalnės kunigas Janis Vylaks homilijoje priminė Turino drobulės istoriją ir pabrėžė Dievo begalinę meilę žmogui, kad Jis norėjo pasilikti Švč. Sakramente su savo Kūnu ir Krauju – gyvu Dievu, kurį mes turime galimybę sutikti ir priimti šv. Mišiose. Kokia neįkainojama dovana galime naudotis kiekvieną kartą, atėję į bažnyčią! Devintinių šventėje turime ypatingai tuo džiaugtis, suvokdami šios dovanos vertę žmogaus  dvasiniam gyvenimui!

Šv. Mišioms didingumą suteikė Skaistkalnės bažnyčios choro giedojimas bei grojęs ir giedojęs dūdų kvartetas iš Biržų. Po Mišių Eucharistinė procesija su gyvu Jėzumi Švenčiausiajame Sakramente išėjo iš bažnyčios su žmonėmis ir į žmones. Latvijos miestelyje Jį pasitiko trijose tam parengtose vietose, kur abiem kalbomis kunigai kreipėsi į žmones Evangelijos žodžiais. Skaistkalnės ir Nemunėlio Radviliškio mergaitės – gėlių barstytojos, margaspalviais žiedlapiais klojo kelią Jėzui iki iškilmės užbaigos – ketvirtos stotelės Germaniškio koplyčioje Lietuvoje. Ilgoji kelio atkarpa per abiejų valstybių sieną, kertant Nemunėlio upę, nusidriekė ilga spalvinga eisena. Procesiją toliau veda lietuviai, kunigui Ernestui nešant Švč. Sakramentą, lydint Nemunėlio Radviliškio choro atliekamai giesmei, kurią keičia dūdų melodija.  Germaniškio koplyčia nesutalpina maldininkų, bet Dievas davė nuostabų orą, tad malda ir giesmės sklinda jos prieigose. Čia kunigai drauge su tikinčiųjų minia šlovina Gyvąjį  Dievą, giedama M. Marijos litanija, laiminami susirinkusieji.

Turtingi dvasinėmis dovanomis, visi šventės dalyviai kunigo Ernesto pakviečiami atsigaivinti po saulės kaitros į Germaniškio bendruomenės namus, kur laukia tarptautinis meniu – latviškų ir lietuviškų patiekalų vaišės! Skambant dūdų maršui, procesija tarsi tęsiasi! Į kūno atgaivą! Pilnut pilnutėlėje salėje pasitinka Biržų „Bočių“ ansamblio dainininkai ir šokėjai. Draugystės popietė įsuka visus į smagų pasibuvimą, ir nuovargio kaip nebūta! Šventei artėjant į pabaigą, kunigas Ernestas nuoširdžiai dėkoja visiems, prisidėjusiems ir padėjusiems ją suruošti. Kunigui Ernestui skiriama „Ilgiausių metų“ abiem kalbomis, linkint kilnių darbų, keliančių žmonėms dvasią link Dievo!

Biržų dekanato referentė
Sandra Balodytė